​Бензин «Євро 5» знову став законом. Чи стало саме пальне європейським?

21.02.2024

Нещодавно відбулась важлива подія на паливному ринку країни – уряд повернув у законне поле нормативи «Євро 5». Насправді це дуже важливо, оскільки тепер обіг пального нижче цього стандарту знову заборонено, і торгівля ним є серйозним правопорушенням. До цього моменту дозволено було продавати навіть Євро 3. Різниця в якості між стандартами колосальна, і цим сповна користалися різного роду міні НПЗ та дрібні «бодяжники». А страждали, в першу чергу фінансово, автомобілісти, бо ж ремонти після поганого пального є вельми не дешевим задоволенням. Тож «зоряний час» для фальсифікаторів закінчився? Фахівці Інституту споживчих експертиз експериментальним шляхом з’ясували, чи покращилася якість бензину А-95 на українських АЗС. Перевірка відбулася по всій території країни, в великих містах та по трасах. Дослідники виявили, що загалом якість пального різко підвищилася, але разом з тим «бодяжники» все ще не збираються складати «зброю».

Проби бензину А-95 було придбано в найбільших всеукраїнських мережах (WOG, SOCAR,УКРНАФТА, AMIC, ANP, MARSHALL, SHELL, UPG, БРСМ-Нафта, U.GO), а також у серйозних регіональних гравців (потужна столична мережа KLO, PARALLEL, мережа АЗС на південному сході України, ФАКТОР, харківські SVRта OVIS). Експерти завітали також і на невеликі мережі, які оперують також в райцентрах і невеликих містах (VST, LUXWEN, DNIPRO OIL GROUP, BARREL, NPG, ЕНЕРГО-ЕКСПОРТ).

Експерти традиційно розділили результати, отримані в лабораторії на зони – «зелену», «синю» та «червону». До першої потрапили мережі, результати яких відповідали нормативам Євро-5, «синю» – зразки без порушень, але «без запасу міцності», тобто на грані дозволених значень. І нарешті, «червона» – мережі, пальне на яких не відповідало нормативам профільного ДСТУ. Зразки були перевірені за основними параметрами – октанове число, вміст сірки та об'ємні частини ароматичних вуглеводнів та бензолу. Додатково експерти перевірили вміст біоетанолу та метанолу.

Зелена зона

Експерти Інституту зауважують, що чи не вперше за останні роки «зелена» зона стала чисельно більша, ніж «червона». Разом з тим, зміни відбулися і в якісному складі учасників. Окрім великих приватних мереж (WOG, SOCAR, AMIC, UPG), вперше до лідерської номінації потрапили державні компанії - УКРНАФТА та U.GO. Це зайвий раз підтверджує тезу про те, що при бажанні державні компанії можуть бути прозорими, ефективними і прибутковими. В «зелену» зону також потрапили дві мережі з прифронтових регіонів - мережа АЗС на південному сході України PARALLEL та новостворена (!) мережа SVR у Харкові. Ведення бізнесу в тамтешніх умовах вже викликає повагу, а ще й при цьому чесно відноситись до своїх клієнтів, це взагалі щось неймовірне.

Загалом, показники у бензинів, придбаних у вищезазначених мережах, були значно кращими від вимог ДСТУ. Для початку було перевірено найголовніший для роботи двигуна параметр – октанове число. Норматив встановлено на рівні не нижче 95 одиниць. Найбільш солідний запас – у SOCAR, бензин у цій мережі фактично 97-й. Відмінні результати також у AMIC (96,6) та KLO(96,5). За таких показників октанового числа двигун працює рівно і віддає повну потужність, а витрати пального більш економічні. Наступний перевірений параметр– кількість найбільш шкідливої для двигуна та екології сірки. Чим більше її в пальному, тим меншим буде ресурс двигуна, його безпроблемна експлуатація. Також це важливо для людей в містах, адже оксид сірки, який викидається х вихлопом авто, може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Норматив Євро 5 допускає не більше 10 мг/кг. Майже повністю сірка була відсутня у бензині А-95, придбаного в мережі УКРНАФТА (3 мг/кг). SOCAR, AMIC, PARALLEL – значно нижче норматива. Що стосується вмісту ароматичних вуглеводнів, то у всіх учасників цієї групи значення в межах норми, найменша кількість у SOCAR – лише 25 %. Далі було перевірено ще один важливий показник – вміст бензолу. Цієї токсичної речовини в бензині має бути якнайменше, оскільки збільшення його кількості «вбиває» каталізатор, і також може зменшити ресурс двигуна до десяти разів. Найбільш «чистий» бензин у AMIC (0,20 % при нормі не вище 1%), низькі значення зафіксовано і у УКРНАФТА та KLO. Висновок експертів однозначний – це європейське пальне із закордонних заводів, яке транспортувалося і зберігалося згідно нормам.

Синя зона.

В «синю» зону в основному потрапили регіональні мережі, єдине виключення - SHELL. Бензини А-95 на заправках ФАКТОР, OVIS, VST,LUXWENвідповідали стандарту Євро 5, але з показниками, що впритул наблизилися до граничних норм. Для невеликих мереж з не надто «розкрученими» брендами – цілком прийнятні результати.

Червона зона.


При всіх позитивних тенденціях і посиленню відповідальності за торгівлю не кондиційним пальним, третина всіх зразків, перевірених в лабораторії мала значні порушення якості. У «червоній» зоні опинилися великі мережі БРСМ-Нафта, ANP, MARSHALL та регіональні гравці DNIPRO OIL GROUP, BARREL, NPG, ЕНЕРГО-ЕКСПОРТ. Майже всі зразки мали порушення в частині шкідливої для двигуна та екології сірки, яку неможливо видалити з пального в не заводських умовах. І якщо у більшості проб порушення були значними, але не «смертельними» - від півтора до двох разів перевищення, то у «бензині» з мережі ЕНЕРГО-ЕКСПОРТ сірка була на захмарному рівні. Вміст цієї речовини виявився 380 разів більше норматива! Не важко здогадатись, що проблеми з паливною системою та двигуном після заправки такою субстанцією почнуться неминуче і дуже швидко. З об’ємною часткою отруйного бензолу в пробах теж біда. ЕНЕРГО-ЕКСПОРТ знову ставить рекорди – це пальне майже на 40% складається з бензолу! В бензині з АЗС DNIPRO OIL GROUP –десятикратне перевищення, BARREL - чотирикратне. Нагадаємо, це небезпечна сполука, від якої утворюється нагар та відбувається перегрів двигуна. Як це «пальне» буде «переварюватися» двигуном вашого авто при такій величезній кількості бензолу – питання скоріше риторичне. Додатково експерти перевірили зразки на вміст кисневмісних сполук, зокрема вміст біоетанолу та метанолу. Виявилося, що «дев’яносто п’ятий» з запорізької мережі BARREL на 40 % складається із спиртів. Це при нормативі не більше 8 відсотків сумарно. Перевищення вмісту спиртів в чотири і більше разів також знайдено в зразках DNIPRO OIL GROUP, ANP, NPG. Експерти кажуть, що при таких значеннях розхід пального буде дуже неприємним сюрпризом для автомобілістів.

Підсумовуючи, в Інституті споживчих експертиз все ж прогнозують позитивні зміни в розрізі якості пального на ринку України. По-перше, з поверненням нормативів фальсифікувати і торгувати не якісним пальним стане значно важче. По-друге, тон починають задавати державні мережі, які зазвичай працюють на полі дискаунтерів, і тепер конкуренція в нижньому ціновому сегменті стане більш жорсткою, що потенційно буде штовхати невеликі мережі до покращення якості.

Олександр Бабенко 21.02.2024

АЗС

(дослідження по ДСТУ 7687:2015)

Октанове число

(дослід. метод)

(норматив – не менш 95 од.)

Вміст сірки, (норматив не більше 10 мг/кг)

Об’ємна частка ароматичних вуглеводнів (в %, не більш 35)

Об’ємна частка бензолу (в %, не більш 1.0)

SOCAR

96,7

4

25,6

0,4

УКРНАФТА

95,9

3

29,6

0,3

AMIC

96,6

6

25,8

0,2

KLO

96,5

6

26,4

0,4

WOG

96,2

7

27,1

0,5

PARALLEL

95,8

5

29,7

0,4

SVR (Харків)

95,7

7

27,7

0,5

U.GO

95,2

7

30,2

0,5

UPG

95,3

7

28,4

0,4

 

 

 

 

 

ФАКТОР

95,5

10

25,6

0,9

OVIS (Харків)

95,1

10

26,2

0,6

lUXWEN

95

10

29,8

0,4

VST

95,7

10

26,0

0,9

SHELL

95,4

9

29,3

0,5

 

 

 

 

 

БРСМ-НАФТА

95,1

14

28,4

0,5

MARSHALL

96,7

13

28,0

0,8

ANP

96,6

20

17,4

1,2

DNIPRO OIL GROUP (Дніпро)

96,4

23

18,3

10,1

N PG (Запоріжжя)

97,2

24

8,7

1,8

ЕНЕРГО-ЕКСПОРТ (Запоріжжя)

93,5

3745

54,3

39,5

BARREL (Запоріжжя)

97,4

4

8,6

4,3

  

 

АЗС

(дослідження по ДСТУ 7687:2015)

 

(Біо) етанолу

для бензинів Е5

(норматив – не більше 5 %)

 

Метанолу

для бензинів Е5

(норматив – не більше 3 %)

 

DNIPRO OIL GROUP (Дніпро)

26,6

 

NPG (Запоріжжя)

26,5

 

ANP

18,6

 

BARREL (Запоріжжя)

26,3

15,2


азс euro5

Views: 2242
yii\base\ErrorException
Error

PHP Core Warningyii\base\ErrorException

PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/alt/php70/usr/lib64/php/modules/pdo_oci.so' - libclntsh.so.21.1: cannot open shared object file: No such file or directory

$_GET = [
  'slug' => 'benzin-evro-5-znovu-stav-zakonom-ci-stalo-same-palne-evropejskim',
];

$_SERVER = [
  'PATH' => '/usr/local/bin:/bin:/usr/bin',
  'HTTP_ACCEPT' => 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8',
  'HTTP_ACCEPT_ENCODING' => 'br,gzip',
  'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE' => 'en-US,en;q=0.5',
  'HTTP_HOST' => 'www.expertise.in.ua',
  'HTTP_USER_AGENT' => 'CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)',
  'HTTP_X_HTTPS' => '1',
  'DOCUMENT_ROOT' => '/home/expertis/public_html',
  'REMOTE_ADDR' => '44.200.194.255',
  'REMOTE_PORT' => '41070',
  'SERVER_ADDR' => '194.28.86.190',
  'SERVER_NAME' => 'www.expertise.in.ua',
  'SERVER_ADMIN' => 'webmaster@expertise.in.ua',
  'SERVER_PORT' => '443',
  'REQUEST_SCHEME' => 'https',
  'REQUEST_URI' => '/news/benzin-evro-5-znovu-stav-zakonom-ci-stalo-same-palne-evropejskim.html',
  'REDIRECT_URL' => '/news/benzin-evro-5-znovu-stav-zakonom-ci-stalo-same-palne-evropejskim.html',
  'REDIRECT_REQUEST_METHOD' => 'GET',
  'HTTPS' => 'on',
  'REDIRECT_STATUS' => '200',
  'X_SPDY' => 'HTTP2',
  'SSL_PROTOCOL' => 'TLSv1.3',
  'SSL_CIPHER' => 'TLS_AES_256_GCM_SHA384',
  'SSL_CIPHER_USEKEYSIZE' => '256',
  'SSL_CIPHER_ALGKEYSIZE' => '256',
  'SCRIPT_FILENAME' => '/home/expertis/public_html/index.php',
  'QUERY_STRING' => '',
  'SCRIPT_URI' => 'https://www.expertise.in.ua/news/benzin-evro-5-znovu-stav-zakonom-ci-stalo-same-palne-evropejskim.html',
  'SCRIPT_URL' => '/news/benzin-evro-5-znovu-stav-zakonom-ci-stalo-same-palne-evropejskim.html',
  'SCRIPT_NAME' => '/index.php',
  'SERVER_PROTOCOL' => 'HTTP/1.1',
  'SERVER_SOFTWARE' => 'LiteSpeed',
  'REQUEST_METHOD' => 'GET',
  'X-LSCACHE' => 'on',
  'PHP_SELF' => '/index.php',
  'REQUEST_TIME_FLOAT' => 1721868273.0091679,
  'REQUEST_TIME' => 1721868273,
];